Mág

Z MeliorAnnis Wiki
Přejít na:navigace, hledání
Mág
Barva Modrá
Typ Magické
Mag.jpgModrá.jpg


Charakteristika

Mág spadá do takzvaných magických povolání. Znamená to, že jeho přednosti jsou zejména v oblasti magie, o kterou se opírá, a která má zásadní vliv na výsledky útoků i obran. Jeho protipólem je Alchymista, který spadá do kagorie bojových povolání. Mág může využívat bojových kouzel svého protějšku. Má nepříjemná kouzla zejména v boji. jedná se o modré povolání.

Jednotky

Parametry jednotek

Charakteristika jednotek

 • Kobold - Jednotka s nízkou silou a solidní obranou a příjemnou cenou. Lze použít i jako hlavní štít, ale opatrně na populaci (nedoporučuje se pro méně zkušené hráče) nebo jako klamný štít pro železné panny.
 • Mámení - Slabý letecký štít. Vhodný jako klamný štít či předskok .
 • Kulový blesk - Slabá letecká střelecká jednotka. Používaná na začátku věku, nebo do kombinace k leteckému štítu Gargoyl.
 • Gargoyl - Slušný letecký štít s nižším útokem. Výborně štítuje jak DMG, tak počet i iniciativu. V kombinaci s kouzlem Berserk je i letecká alternativa použitelná pro hru.
 • Železná panna - Kvalitní pozemní štít. Díky své ideální síle bravurně štítuje počet, dmg i iniciativu a schováte za něj i střelce s vyšším počtem (např. Kamenný obr či Bazilišek ).
 • Čaroděj - Spíše průměrný pozemní střelec s nižší PWR.(Což ovšem nedělá železným pannám problém, paktářům někdy ano).
 • Zlatá panna - Co se týče obrany- podprůměrný pozemní bojový štít. Avšak jeho výhoda spočívá ve vysokém útoku. Najde využití jako záložní štít, případně předskok. Ovšem ve spojení s kouzlem Berserk se ze Zlaté panny svátá příjemná záruka damage.
 • Mystra - Velmi kvalitní letecký střelec. Není však zrovna nejlevnější na plat many. Věřte, že bude jedním ze základních pilířů Vaší armády.
 • Titán - Použitelný jako hlavní štít, ale spíše na dolních silách kvůli jeho vysokým nákladům na živení. Každopádně se doporučuje k němu držet ještě doplňující stacky početních štítů či klamných štítů, protože jeho obrana není nijak valná. Nyní však přecházíme k útočným schopnostem Titána a tady musím říci, že v kombinaci s kouzlem Berserk se z Vaší armády, postavené na Titánech, stává jedna z nejútočnějších armád ve hře. Soupeři běžně budete způsobovat ztráty 50%+.

Kouzla

Bojová

 • Časový posun - Zvyšuje iniciativu všech jednotek. Zapříčiní, že Vaše jednotky budou v každém kole odehrávat dříve než jednotky soupeře. Příliš se nevyužívá.
 • Spánek - Snižuje iniciativu nepřátelských jednotek. Dá se říci, že se jedná o opak Časového posunu, ale mají společný bod a to, že se přílíš nepoužívá.
 • Jasnozřivost - Snižuje zaštítování podpor nepřítele. Máte potom větší šanci vést útok do protivníkových podpor. Je nejúčinnější, když má nepřítel v podporách jeden velký stack jednotky.
 • Berserk - Kouzlo zvyšující pohyblivost jedné jednotky. Ta získá schopnost útočit již ve druhém kole boje a rozdat tak daleko větší poškození nepřátelským armádám. Nejefektivnější při použití na Titány či Zlaté panny, ale toto kouzlo bude ku prospěchu i při použití na Železné panny nebo Gargoyly.
 • Uhranutí - Velmi silný allkill. Plošně pozabíjí určitou sílu všech nepřátelských jednotek a zbylým přeživším sníží zkušenosti.
 • Panická hrůza - Nejlepší mágovo bojové kouzlo. Zažene část nepřátelského štítu zpět do provincie. Zbylým štítem se tedy poté prokousáváte daleko snáz a často soupeři ve 4. kole už pobíjíte střelce a působíte tak nezměrné škody.

Nebojová

 • Koncentrace - Toto kouzlo přidává manu z aktuálního stavu many. U mága není nikdy many dost, zvlášť, když se vydáte na vyšší síly. Výhodou kouzla je nízká náročnost na manu a rychlé sesílání.
 • Přání - Přidá Vám tahy. Není zrovna jednoduché ho získat, jelikož ho dostanete až po poražení 6. brány.
 • Lenost - Magický útok, který zapříčiní ztrátu části zlata hráče, na kterého byla Lenost úspěšně zakouzlena. Nepříteli se ztratí zlato úměrně k jeho bohatství a síle provincie. Velmi zákeřné kouzlo. Jeho síla je ovlivněna, kromě vytrénovanosti, také celkovou silou kouzel a rozdílem sil mezi útočníkem a cílem. Čím větší bude rozdíl sil mezi Vámi a cílem, tím méně škod mu Leností napácháte.
 • Zmatení mágů - nepřátelští mágové jsou natolik zmateni, že kouzlo sesílají na špatný cíl

Budovy

Obecné rady

 • Mág je velmi variabilní povolání, které dokáže bojovat jak na zemi, tak ve vzduchu, rozdávat drtivé prvoútoky i se solidně bránit. Ovšem žádné povolání ve světě MA nemá jen výhody. Nevýhoda mága je ve vysoké náročnosti na manu a né zrovna vysokých rekrutech. Bude to chtít tedy kromě fantazie při skládání armád i poměrně přesné ekonomické plánování.
 • Rozjezd provincie určitě budete muset provést přes populaci, která Vám dodá z daní potřebný obnos zlata k udržení alespoň minimální armády.
 • Co se týče prvních skládání armád, máte na výběr jednu pozemní variantu a jednu leteckou. Vzduch můžete brázdit na štítu z Gargoylů. Po zemi pak můžete prohánět Železné panny v kombinaci s Čarodějema a Kulovými blesky (které později vystřídají Mystry). Nebo pro zručné hráče varianta na koboldech s početnějšími kvalitními/levnými střelci (bazilišek nebo pixie)
 • Tím se dostáváme k nejzajímavější části povídání o Mágovi. Co by to bylo za Mága bez pořádných, desrtuktivních kouzel. Ani zde nebudete zklamaní. Toto povolání disponuje řádným arzenálem silných a zákeřných kouzel, jakými je např. Berserk, Panická hrůza, Jasnozřivost, Lenost... Do prvního kola určitě nenajdete lepší kouzlo než Berserk. Ten urychlí Váš štít, který bude útočit už ve druhém kole boje a způsobí tak daleko větší celkové poškození v boji. V druhém kole můžete kouzlit taktéž Berserk, popřípadě Panickou hrůzu, která dokáže zahnat až 50% nepřátelského štítu, čímž Vám odkryje soupeřovy střelecké jednotky, které jistě s velkou chutí pobijete. Na nepřátelské střelce se můžete dostat i díky kouzlu Jasnozřivost, která sníží zaštítování podpor soka a tak budou pro Vaše jednotky daleko lákavějším cílem, místo bušení do nepřátelského štítu. Pro Vaše soupeře je s jistotou velmi nepříjemné kouzlo taktéž Uhranutí, keré plošně pobíjí nepřátelské jednotky. To ovšem není na tomto kouzle až tak zákeřné, to umí lecjaká jiná kouzla také. Ovšem toto zbylým jednotkám (tudíž ty co přežijí) snižuje navíc zkušenosti, čímž sníží celkovou sílu armády i soupeřovým podporám. To sníží sílu i jeho paktářům a zároveň tak sníží i sílu, kterou si mohou posílat do podpor.

Kombinace v boji jsou tedy:

Berserk(Jasnozřivost) - Panická hrůza (Berserk, Jasnozřivost) – Uhranutí (Jasnozřivost) – Uhranutí.
 • Co se týče kouzlení nebojových kouzel, určitě začněte co nejdříve kouzlit jednotlivé magické ochrany, které Vám umožní účinněji se bránit proti nepřátelským kouzlům. Až vynaleznete Koncentraci, určitě ji zahrňte do své magické fronty kouzel. Vypomůže Vám s nedostatkem many.

Tipy a Triky

Spíše než triky a tipy bych vám sdělil určitá doporučení.

 • Nebojte se stavět letecké armády, Mág ve vzduchu leckdy dokáže soupeře pěkně zaskočit.
 • Mág je velmi náročný na manu, stavte tedy dostatek magických věží.
 • Trénujte Panickou hrůzu, to kouzlo za tu námahu stojí.
 • Trénujte Koncetraci many, toto kouzlo vám velmi pomůže a hlavně bez něj budete horko těžko dosahovat vyšších bran.